תנ"ך על הפרק - משלי כד - ביאורי הגמרא בסוטה לפסוק כ"ז / הרב לייב מינצברג ז"ל

תנ"ך על הפרק

משלי כד

741 / 929
היום

הפרק

אַל־תְּ֭קַנֵּא בְּאַנְשֵׁ֣י רָעָ֑ה וְאַל־תתאותִּ֝תְאָ֗יולִהְי֥וֹת אִתָּֽם׃כִּי־שֹׁ֭ד יֶהְגֶּ֣ה לִבָּ֑ם וְ֝עָמָ֗ל שִׂפְתֵיהֶ֥ם תְּדַבֵּֽרְנָה׃בְּ֭חָכְמָה יִבָּ֣נֶה בָּ֑יִת וּ֝בִתְבוּנָ֗ה יִתְכּוֹנָֽן׃וּ֭בְדַעַת חֲדָרִ֣ים יִמָּלְא֑וּ כָּל־ה֖וֹן יָקָ֣ר וְנָעִֽים׃גֶּֽבֶר־חָכָ֥ם בַּע֑וֹז וְאִֽישׁ־דַּ֝֗עַת מְאַמֶּץ־כֹּֽחַ׃כִּ֣י בְ֭תַחְבֻּלוֹת תַּעֲשֶׂה־לְּךָ֣ מִלְחָמָ֑ה וּ֝תְשׁוּעָ֗ה בְּרֹ֣ב יוֹעֵֽץ׃רָאמ֣וֹת לֶֽאֱוִ֣יל חָכְמ֑וֹת בַּ֝שַּׁ֗עַר לֹ֣א יִפְתַּח־פִּֽיהוּ׃מְחַשֵּׁ֥ב לְהָרֵ֑עַ ל֝֗וֹ בַּֽעַל־מְזִמּ֥וֹת יִקְרָֽאוּ׃זִמַּ֣ת אִוֶּ֣לֶת חַטָּ֑את וְתוֹעֲבַ֖ת לְאָדָ֣ם לֵֽץ׃הִ֭תְרַפִּיתָ בְּי֥וֹם צָרָ֗ה צַ֣ר כֹּחֶֽכָה׃הַ֭צֵּל לְקֻחִ֣ים לַמָּ֑וֶת וּמָטִ֥ים לַ֝הֶ֗רֶג אִם־תַּחְשֽׂוֹךְ׃כִּֽי־תֹאמַ֗ר הֵן֮ לֹא־יָדַ֪עְנ֫וּ זֶ֥ה הֲ‍ֽלֹא־תֹ֘כֵ֤ן לִבּ֨וֹת ׀ הֽוּא־יָבִ֗ין וְנֹצֵ֣ר נַ֭פְשְׁךָ ה֣וּא יֵדָ֑ע וְהֵשִׁ֖יב לְאָדָ֣ם כְּפָעֳלֽוֹ׃אֱכָל־בְּנִ֣י דְבַ֣שׁ כִּי־ט֑וֹב וְנֹ֥פֶת מָ֝ת֗וֹק עַל־חִכֶּֽךָ׃כֵּ֤ן ׀ דְּעֶ֥ה חָכְמָ֗ה לְנַ֫פְשֶׁ֥ךָ אִם־מָ֭צָאתָ וְיֵ֣שׁ אַחֲרִ֑ית וְ֝תִקְוָתְךָ֗ לֹ֣א תִכָּרֵֽת׃אַל־תֶּאֱרֹ֣ב רָ֭שָׁע לִנְוֵ֣ה צַדִּ֑יק אַֽל־תְּשַׁדֵּ֥ד רִבְצוֹ׃כִּ֤י שֶׁ֨בַע ׀ יִפּ֣וֹל צַדִּ֣יק וָקָ֑ם וּ֝רְשָׁעִ֗ים יִכָּשְׁל֥וּ בְרָעָֽה׃בִּנְפֹ֣לאויביךאֽ֭וֹיִבְךָאַל־תִּשְׂמָ֑ח וּ֝בִכָּשְׁל֗וֹ אַל־יָגֵ֥ל לִבֶּֽךָ׃פֶּן־יִרְאֶ֣ה יְ֭הוָה וְרַ֣ע בְּעֵינָ֑יו וְהֵשִׁ֖יב מֵעָלָ֣יו אַפּֽוֹ׃אַל־תִּתְחַ֥ר בַּמְּרֵעִ֑ים אַל־תְּ֝קַנֵּ֗א בָּרְשָׁעִֽים׃כִּ֤י ׀ לֹֽא־תִהְיֶ֣ה אַחֲרִ֣ית לָרָ֑ע נֵ֖ר רְשָׁעִ֣ים יִדְעָֽךְ׃יְרָֽא־אֶת־יְהוָ֣ה בְּנִ֣י וָמֶ֑לֶךְ עִם־שׁ֝וֹנִ֗ים אַל־תִּתְעָרָֽב׃כִּֽי־פִ֭תְאֹם יָק֣וּם אֵידָ֑ם וּפִ֥יד שְׁ֝נֵיהֶ֗ם מִ֣י יוֹדֵֽעַ׃גַּם־אֵ֥לֶּה לַֽחֲכָמִ֑ים הַֽכֵּר־פָּנִ֖ים בְּמִשְׁפָּ֣ט בַּל־טֽוֹב׃אֹ֤מֵ֨ר ׀ לְרָשָׁע֮ צַדִּ֪יק אָ֥תָּה יִקְּבֻ֥הוּ עַמִּ֑ים יִזְעָמ֥וּהוּ לְאֻמִּֽים׃וְלַמּוֹכִיחִ֥ים יִנְעָ֑ם וַֽ֝עֲלֵיהֶ֗ם תָּב֥וֹא בִרְכַּת־טֽוֹב׃שְׂפָתַ֥יִם יִשָּׁ֑ק מֵ֝שִׁ֗יב דְּבָרִ֥ים נְכֹחִֽים׃הָ֘כֵ֤ן בַּח֨וּץ ׀ מְלַאכְתֶּ֗ךָ וְעַתְּדָ֣הּ בַּשָּׂדֶ֣ה לָ֑ךְ אַ֝חַ֗ר וּבָנִ֥יתָ בֵיתֶֽךָ׃אַל־תְּהִ֣י עֵד־חִנָּ֣ם בְּרֵעֶ֑ךָ וַ֝הֲפִתִּ֗יתָ בִּשְׂפָתֶֽיךָ׃אַל־תֹּאמַ֗ר כַּאֲשֶׁ֣ר עָֽשָׂה־לִ֭י כֵּ֤ן אֶֽעֱשֶׂה־לּ֑וֹ אָשִׁ֖יב לָאִ֣ישׁ כְּפָעֳלֽוֹ׃עַל־שְׂדֵ֣ה אִישׁ־עָצֵ֣ל עָבַ֑רְתִּי וְעַל־כֶּ֝֗רֶם אָדָ֥ם חֲסַר־לֵֽב׃וְהִנֵּ֨ה עָ֘לָ֤ה כֻלּ֨וֹ ׀ קִמְּשֹׂנִ֗ים כָּסּ֣וּ פָנָ֣יו חֲרֻלִּ֑ים וְגֶ֖דֶר אֲבָנָ֣יו נֶהֱרָֽסָה׃וָֽאֶחֱזֶ֣ה אָ֭נֹכִֽי אָשִׁ֣ית לִבִּ֑י רָ֝אִ֗יתִי לָקַ֥חְתִּי מוּסָֽר׃מְעַ֣ט שֵׁ֭נוֹת מְעַ֣ט תְּנוּמ֑וֹת מְעַ֓ט ׀ חִבֻּ֖ק יָדַ֣יִם לִשְׁכָּֽב׃וּבָֽא־מִתְהַלֵּ֥ךְ רֵישֶׁ֑ךָ וּ֝מַחְסֹרֶ֗יךָ כְּאִ֣ישׁ מָגֵֽן׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב לייב מינצברג ז

ביאורי הגמרא בסוטה לפסוק כ"ז

הָ֘כֵ֤ן בַּח֨וּץ ׀ מְלַאכְתֶּ֗ךָ וְעַתְּדָ֣הּ בַּשָּׂדֶ֣ה לָ֑ךְ אַ֝חַ֗ר וּבָנִ֥יתָ בֵיתֶֽךָ׃
(משלי כד כז)

בפסוק כתוב שבטרם יבנה ביתו יש לו להכין עצמו תחילה בהכנה אחת, "הָ֘כֵ֤ן בַּח֨וּץ ׀ מְלַאכְתֶּ֗ךָ", ואחר כך הכנה נוספת, "וְעַתְּדָ֣הּ בַּשָּׂדֶ֣ה לָ֑ךְ", ורק אחר כל זאת יבנה ביתו. למדו מכאן חז"ל שכדי להגיע אל המטרה נדרשת הכנה ראשונית, לאחריה הכנה נוספת, ורק לאחר שתי הכנות אלו ניתן להגיע אל ההתעסקות בתכלית.

וביארו בכמה מהלכים (סוטה מד.) כלפי מה מכוונים הדברים:

תחילה פירשו הפסוק כעצה נכונה לחיי האדם: "הָ֘כֵ֤ן בַּח֨וּץ ׀ מְלַאכְתֶּ֗ךָ" – זה בית. "וְעַתְּדָ֣הּ בַּשָּׂדֶ֣ה לָ֑ךְ" – זה כרם. "אַ֝חַ֗ר וּבָנִ֥יתָ בֵיתֶֽךָ" – זו אישה. והיינו ששלמה מייעץ בחכמתו תחילה להכין הבית והכרם ואחר להגיע אל העיקר והתכלית, נשיאת אישה.

בהמשך מפרשת הגמרא שהפסוק נדרש על דרך לימוד התורה: "הָ֘כֵ֤ן בַּח֨וּץ ׀ מְלַאכְתֶּ֗ךָ" – זה מקרא. "וְעַתְּדָ֣הּ בַּשָּׂדֶ֣ה לָ֑ךְ" – זה משנה. "אַ֝חַ֗ר וּבָנִ֥יתָ בֵיתֶֽךָ" – זו גמרא. זאת אומרת שהמקרא והמשנה הם הכנה לגמרא. "גמרא" היא על פי פירוש רש"י "לתת סברא להבין בטעמי המשנה".

מהלך נוסף בפסוק: "הָ֘כֵ֤ן בַּח֨וּץ ׀ מְלַאכְתֶּ֗ךָ" – זה מקרא ומשנה. "וְעַתְּדָ֣הּ בַּשָּׂדֶ֣ה לָ֑ךְ" – זה גמרא. "אַ֝חַ֗ר וּבָנִ֥יתָ בֵיתֶֽךָ" – אלו מעשים טובים.

עוד מהלך מופלא מוסיפה הגמרא בשם ר' אליעזר בנו של ר' יוסי הגלילי:

"הָ֘כֵ֤ן בַּח֨וּץ ׀ מְלַאכְתֶּ֗ךָ" – זה מקרא ומשנה וגמרא. "וְעַתְּדָ֣הּ בַּשָּׂדֶ֣ה לָ֑ךְ" – אלו מעשים טובים. "אַ֝חַ֗ר וּבָנִ֥יתָ בֵיתֶֽךָ" – דרוש וקבל שכר.

מה שפירשו במהלך הקודם מובן היטב, מקרא ומשנה הם הכנה ראשונית, במהלך לימודם קונה האדם את ידיעות התורה. לאחר מכן מגיע להכנה נוספת, היא הגמרא, להבין סברה וחשבון, וידע היטב כיצד עליו לנהוג בכל המצבים. כל זה מוביל אל התכלית של "וּבָנִ֥יתָ בֵיתֶֽךָ", היא מצוות ומעשים טובים, שהרי כל התורה היא הכנה לקיום המצוות ומעשים טובים, וכמו שמובא בגמרא, "תכלית חכמה – תשובה ומעשים טובים"(ברכות יז.).

אולם המהלך האחרון הוא מופלא מאוד. בו נתבאר כי ההכנה הראשונה היא מקרא, משנה וגמרא, דהיינו כל חלקי לימוד התורה, ההכנה השניה היא "מעשים טובים", פירוש מצוות ומעשים המקדשים את האדם ומרוממים אותו כהכנה אל המטרה, ומה היא אפוא המטרה הנשגבה? – "דרוש וקבל שכר". וזה טעון ביאור, שהרי כבר נזכרו כל חלקי לימוד התורה, "מקרא", "משנה" ו"גמרא", ומה נתווסף ב"דרוש וקבל שכר"?

אלא הביאור בזה הוא שישנן שתי דרגות של לימוד תורה; יש לימוד שעוסקים במקרא, משנה וגמרא, ויודעים את כל הידיעות ומבינים את הסברות ואת חשבון הסוגיות, ועל ידי כך יודעים את המעשה אשר יעשון. אולם הדרגה הנשגבה של "דרוש וקבל שכר", היינו שלומד באופן שמגיע על ידי לימודו להבין בליבו את חכמת התורה ולחוש את דעת הא-להים ברגשותיו, עד כדי כך שהיה אומר זאת מסברת עצמו, ונעשה מקושר בתרוה כאילו שזה היה דבר שלו, שלא רק שהוא יודע לקרוא ולהבין מה שנאמר, אלא גם הוא סובר כך, והדברים נעשים חלק ממנו.

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך