תנ"ך על הפרק - תהילים קח - למען יחלצון ידידיך / הרב לייב מינצברג ז"ל

תנ"ך על הפרק

תהילים קח

675 / 929
היום

הפרק

שִׁ֖יר מִזְמ֣וֹר לְדָוִֽד׃נָכ֣וֹן לִבִּ֣י אֱלֹהִ֑ים אָשִׁ֥ירָה וַ֝אֲזַמְּרָ֗ה אַף־כְּבוֹדִֽי׃ע֭וּרָֽה הַנֵּ֥בֶל וְכִנּ֗וֹר אָעִ֥ירָה שָּֽׁחַר׃אוֹדְךָ֖ בָעַמִּ֥ים ׀ יְהוָ֑ה וַ֝אֲזַמֶּרְךָ֗ בַּל־אֻמִּֽים׃כִּֽי־גָד֣וֹל מֵֽעַל־שָׁמַ֣יִם חַסְדֶּ֑ךָ וְֽעַד־שְׁחָקִ֥ים אֲמִתֶּֽךָ׃ר֣וּמָה עַל־שָׁמַ֣יִם אֱלֹהִ֑ים וְעַ֖ל כָּל־הָאָ֣רֶץ כְּבוֹדֶֽךָ׃לְ֭מַעַן יֵחָלְצ֣וּן יְדִידֶ֑יךָ הוֹשִׁ֖יעָה יְמִֽינְךָ֣ וַעֲנֵֽנִי׃אֱלֹהִ֤ים ׀ דִּבֶּ֥ר בְּקָדְשׁ֗וֹ אֶעְלֹ֥זָה אֲחַלְּקָ֥ה שְׁכֶ֑ם וְעֵ֖מֶק סֻכּ֣וֹת אֲמַדֵּֽד׃לִ֤י גִלְעָ֨ד ׀ לִ֤י מְנַשֶּׁ֗ה וְ֭אֶפְרַיִם מָע֣וֹז רֹאשִׁ֑י יְ֝הוּדָ֗ה מְחֹקְקִֽי׃מוֹאָ֤ב ׀ סִ֬יר רַחְצִ֗י עַל־אֱ֭דוֹם אַשְׁלִ֣יךְ נַעֲלִ֑י עֲלֵֽי־פְ֝לֶ֗שֶׁת אֶתְרוֹעָֽע׃מִ֣י יֹ֭בִלֵנִי עִ֣יר מִבְצָ֑ר מִ֖י נָחַ֣נִי עַד־אֱדֽוֹם׃הֲלֹֽא־אֱלֹהִ֥ים זְנַחְתָּ֑נוּ וְֽלֹא־תֵצֵ֥א אֱ֝לֹהִ֗ים בְּצִבְאֹתֵֽינוּ׃הָֽבָה־לָּ֣נוּ עֶזְרָ֣ת מִצָּ֑ר וְ֝שָׁ֗וְא תְּשׁוּעַ֥ת אָדָֽם׃בֵּֽאלֹהִ֥ים נַעֲשֶׂה־חָ֑יִל וְ֝ה֗וּא יָב֥וּס צָרֵֽינוּ׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב לייב מינצברג ז

למען יחלצון ידידיך

דוד המלך אומר בפרקנו:

לְ֭מַעַן יֵחָלְצ֣וּן יְדִידֶ֑יךָ הוֹשִׁ֖יעָה יְמִֽינְךָ֣ וַעֲנֵֽנִי׃
(תהילים קח ז)

בפסוק זה, אותו תיקנו לומר בתפילה ('א-להי נצור'), נקראים עם ישראל ידידיו של הקב"ה.

ומלבד הידיעה המרוממת כי הקב"ה אוהב אותנו ואנו קרובים אליו במבט של חיבה, יש לכך משמעות מעשית בכך שהוא שומר עלינו ודואג לכל צרכינו באופן מיוחד, בחביבות ובחמלה יתירה, כאב הנאמן ומסור לבנו ודואג לצרכיו, בחן, בחסד וברחמים. וככל שביטוי האהבה והידידות מתעצמים הרי ישנה יותר השגחה ושמירה והשפעת טובה ורחמים לעם ישראל.

ובאמת אנו עומדים בפליאה והשתוממות גם מעצם המושג ידידות ואהבה שמתקיימים בין הא-להים לבין עם ישראל, אשר אלמלא היה הדבר מפורש, לא יאמן כי יתכן דבר כזה; האל הגדול, שהיה, הווה ויהיה, האחד והמיוחד, הנעלם מכל רעיון, שאין סוף למציאותו, סיבת כל הנמצאות ושורש כל ההוויות, הוא כרת ברית ידידות עם בני תמותה, גלומי גוש (ראה מוסף ליום כיפור - 'והיא תהלתך'), ילודי אישה, הייתכן כזאת? אולם זאת היא העובדה, שעם ישראל נבחר להיות עם שהקב"ה כורת עמו ברית ידידות.

ובעצם כל העולם כולו הינו חידה סתומה; מה פשרו? מהו תכליתו וייעודו? מה משמעותו ומה ערך לו? והנה הא-להים נתגלה בענן כבודו על הר סיני והופיע מלהבות אש וגילה לנו את הסוד הגדול שתכלית הבריאה הוא שיהיה לו חבר נאמנים, עם שנטל על עצמו תפקיד זה, לשמוע בקולו ולכבד את שמו, ועמם עלה ברצונו לכרות ברית ידידות ואהבה. ואף שאין אנו מסוגלים להבין הכל ולרדת לחקרם של עומק הדברים, יודעים אנו כי זאת היא העובדה, ואנו עומדים מול הידיעה המופלאה והנשגבה הזאת בהשתאות וברגש של רטט ויראת הכבוד.

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך