תנ"ך על הפרק - שמות יז - מלחמת עמלק – ויהי ידיו אמונה / הרב דוד חי הכהן שליט"א

תנ"ך על הפרק

שמות יז

67 / 929
היום

הפרק

מַסָּה וּמְרִיבָה, מלחמת עמלק

וַ֠יִּסְעוּ כָּל־עֲדַ֨ת בְּנֵֽי־יִשְׂרָאֵ֧ל מִמִּדְבַּר־סִ֛ין לְמַסְעֵיהֶ֖ם עַל־פִּ֣י יְהוָ֑ה וַֽיַּחֲנוּ֙ בִּרְפִידִ֔ים וְאֵ֥ין מַ֖יִם לִשְׁתֹּ֥ת הָעָֽם׃וַיָּ֤רֶב הָעָם֙ עִם־מֹשֶׁ֔ה וַיֹּ֣אמְר֔וּ תְּנוּ־לָ֥נוּ מַ֖יִם וְנִשְׁתֶּ֑ה וַיֹּ֤אמֶר לָהֶם֙ מֹשֶׁ֔ה מַה־תְּרִיבוּן֙ עִמָּדִ֔י מַה־תְּנַסּ֖וּן אֶת־יְהוָֽה׃וַיִּצְמָ֨א שָׁ֤ם הָעָם֙ לַמַּ֔יִם וַיָּ֥לֶן הָעָ֖ם עַל־מֹשֶׁ֑ה וַיֹּ֗אמֶר לָ֤מָּה זֶּה֙ הֶעֱלִיתָ֣נוּ מִמִּצְרַ֔יִם לְהָמִ֥ית אֹתִ֛י וְאֶת־בָּנַ֥י וְאֶת־מִקְנַ֖י בַּצָּמָֽא׃וַיִּצְעַ֤ק מֹשֶׁה֙ אֶל־יְהוָ֣ה לֵאמֹ֔ר מָ֥ה אֶעֱשֶׂ֖ה לָעָ֣ם הַזֶּ֑ה ע֥וֹד מְעַ֖ט וּסְקָלֻֽנִי׃וַיֹּ֨אמֶר יְהוָ֜ה אֶל־מֹשֶׁ֗ה עֲבֹר֙ לִפְנֵ֣י הָעָ֔ם וְקַ֥ח אִתְּךָ֖ מִזִּקְנֵ֣י יִשְׂרָאֵ֑ל וּמַטְּךָ֗ אֲשֶׁ֨ר הִכִּ֤יתָ בּוֹ֙ אֶת־הַיְאֹ֔ר קַ֥ח בְּיָדְךָ֖ וְהָלָֽכְתָּ׃הִנְנִ֣י עֹמֵד֩ לְפָנֶ֨יךָ שָּׁ֥ם ׀ עַֽל־הַצּוּר֮ בְּחֹרֵב֒ וְהִכִּ֣יתָ בַצּ֗וּר וְיָצְא֥וּ מִמֶּ֛נּוּ מַ֖יִם וְשָׁתָ֣ה הָעָ֑ם וַיַּ֤עַשׂ כֵּן֙ מֹשֶׁ֔ה לְעֵינֵ֖י זִקְנֵ֥י יִשְׂרָאֵֽל׃וַיִּקְרָא֙ שֵׁ֣ם הַמָּק֔וֹם מַסָּ֖ה וּמְרִיבָ֑ה עַל־רִ֣יב ׀ בְּנֵ֣י יִשְׂרָאֵ֗ל וְעַ֨ל נַסֹּתָ֤ם אֶת־יְהוָה֙ לֵאמֹ֔ר הֲיֵ֧שׁ יְהוָ֛ה בְּקִרְבֵּ֖נוּ אִם־אָֽיִן׃וַיָּבֹ֖א עֲמָלֵ֑ק וַיִּלָּ֥חֶם עִם־יִשְׂרָאֵ֖ל בִּרְפִידִֽם׃וַיֹּ֨אמֶר מֹשֶׁ֤ה אֶל־יְהוֹשֻׁ֙עַ֙ בְּחַר־לָ֣נוּ אֲנָשִׁ֔ים וְצֵ֖א הִלָּחֵ֣ם בַּעֲמָלֵ֑ק מָחָ֗ר אָנֹכִ֤י נִצָּב֙ עַל־רֹ֣אשׁ הַגִּבְעָ֔ה וּמַטֵּ֥ה הָאֱלֹהִ֖ים בְּיָדִֽי׃וַיַּ֣עַשׂ יְהוֹשֻׁ֗עַ כַּאֲשֶׁ֤ר אָֽמַר־לוֹ֙ מֹשֶׁ֔ה לְהִלָּחֵ֖ם בַּעֲמָלֵ֑ק וּמֹשֶׁה֙ אַהֲרֹ֣ן וְח֔וּר עָל֖וּ רֹ֥אשׁ הַגִּבְעָֽה׃וְהָיָ֗ה כַּאֲשֶׁ֨ר יָרִ֥ים מֹשֶׁ֛ה יָד֖וֹ וְגָבַ֣ר יִשְׂרָאֵ֑ל וְכַאֲשֶׁ֥ר יָנִ֛יחַ יָד֖וֹ וְגָבַ֥ר עֲמָלֵֽק׃וִידֵ֤י מֹשֶׁה֙ כְּבֵדִ֔ים וַיִּקְחוּ־אֶ֛בֶן וַיָּשִׂ֥ימוּ תַחְתָּ֖יו וַיֵּ֣שֶׁב עָלֶ֑יהָ וְאַהֲרֹ֨ן וְח֜וּר תָּֽמְכ֣וּ בְיָדָ֗יו מִזֶּ֤ה אֶחָד֙ וּמִזֶּ֣ה אֶחָ֔ד וַיְהִ֥י יָדָ֛יו אֱמוּנָ֖ה עַד־בֹּ֥א הַשָּֽׁמֶשׁ׃וַיַּחֲלֹ֧שׁ יְהוֹשֻׁ֛עַ אֶת־עֲמָלֵ֥ק וְאֶת־עַמּ֖וֹ לְפִי־חָֽרֶב׃וַיֹּ֨אמֶר יְהוָ֜ה אֶל־מֹשֶׁ֗ה כְּתֹ֨ב זֹ֤את זִכָּרוֹן֙ בַּסֵּ֔פֶר וְשִׂ֖ים בְּאָזְנֵ֣י יְהוֹשֻׁ֑עַ כִּֽי־מָחֹ֤ה אֶמְחֶה֙ אֶת־זֵ֣כֶר עֲמָלֵ֔ק מִתַּ֖חַת הַשָּׁמָֽיִם׃וַיִּ֥בֶן מֹשֶׁ֖ה מִזְבֵּ֑חַ וַיִּקְרָ֥א שְׁמ֖וֹ יְהוָ֥ה ׀ נִסִּֽי׃וַיֹּ֗אמֶר כִּֽי־יָד֙ עַל־כֵּ֣ס יָ֔הּ מִלְחָמָ֥ה לַיהוָ֖ה בַּֽעֲמָלֵ֑ק מִדֹּ֖ר דֹּֽר׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב דוד חי הכהן שליט

מלחמת עמלק – ויהי ידיו אמונה

החכמה הא-להית המחנכת ייעדה לצורך לימוד השיעור הבא את מלחמת עמלק, שבט פראי ששורשו בבית עשו ומקום מושבו לא קבוע, שצץ לפתע והתנפל על ישראל באכזריות וללא כל סיבה כאשר הוא פוגע בחלשים ובאומללים שבהם: "וַיְזַנֵּ֤ב בְּךָ֙ כׇּל־הַנֶּחֱשָׁלִ֣ים אַֽחֲרֶ֔יךָ"(דברים כה יח).

מתוך הבנה כי מלחמה זו היא מלחמה רוחנית לא פחות ממה שהיא מלחמה ארצית, ציווה מֹשֶׁ֤ה את יְהוֹשֻׁ֙עַ֙, תלמידו הנבחר, לבחור חיילים יראי א-להים וגיבורים על מנת להכריע את המערכה (ט). בשעת המלחמה עצמה עלה משה עם אַהֲרֹ֣ן וְח֔וּר וגדולי ישראל אל רֹ֥אשׁ הַגִּבְעָֽה (י), ושם עמד לעיני כל ישראל כשידיו פרוסות השמימה בתפילה. ככלי עזר למלחמה הרוחנית לקח משה בידיו את המטה, שנקרא הפעם בשם "מַטֵּה הָאֱ-לֹהִים"(י). ייתכן ועניין המטה מעיד אל אפשרות ההטיה מקצה אל קצה, ומצביע על כוחה של הבחירה האנושית שמקום פעולתה אמנם בעולם התחתון, אולם יש בה כדי להשפיע על הנטייה העליונה לטוב או למוטב.

כַּאֲשֶׁ֨ר הרים מֹשֶׁ֛ה את ידיו גָבַ֣ר יִשְׂרָאֵ֑ל וכאשר הניח את ידיו גָבַ֥ר עֲמָלֵֽק (יא), ויהי הדבר לפלא. כל ישראל, הנתונים בסכנת המלחמה המאיימת עליהם בארץ, הרימו את עיניהם וציפו לחסדי שמים. כך נודע להם כי בחיי עם קודש הופכות גם הידיים לאמונה היורדת משמים ופועלת בארץ – "וַיְהִ֥י יָדָ֛יו אֱמוּנָ֖ה"(יב).

מלחמת עמלק, שגילתה את החולשה הזמנית באמונת ישראל, גרמה לחיזוקם של כל השונאים בעולם, שמצאו את מקום התורפה שבו יכלו להכותנו חס וחלילה. מאותו יום והלאה משמשת לנו מלחמה זו כמזכרת לצורך החיוני להתחזק באמונה לא רק מפני שאכן ראוי להאמין בבורא העולם, אלא גם מפני שקיומנו עלי אדמות תלוי בה.

משמעותה של מלחמה זו חורגת הרבה משעתה. אין היא מלחמה פרטית הנטושה בין שני עמים אלא מלחמה כללית וחובקת עולם הנטושה בין הטוב והרע, ולא נתאנה עמלק לישראל אלא מפני שידע שהם מייצגי ההופעה האלוקית בעולם והם אלו המתעתדים להביא אותה אל חיי המעשה. על כן "מִלְחָמָ֥ה לַי-הוָ֖ה בַּֽעֲמָלֵ֑ק מִדֹּ֖ר דֹּֽר׃"(יז), צערם וחסרונם של ישראל הוא צערה של השכינה וחסרונה.

כך דרשו חז"ל:

"כִּֽי־יָד֙ עַל־כֵּ֣ס יָ֔הּ"(שמות יז טז) - כל זמן שזרעו של עמלק קיים בעולם, לא השם שלם ולא הכסא שלם; אבד זרעו של עמלק מן העולם, השם שלם והכסא שלם.
(תנחומא כי תצא יא)

עמלק מעכב את בחינת המלכות הא-להית (הכיסא), ואת בחינת ההכרה הא-להית (השם). אולם דווקא עומק החיסרון והצער הנגרם בעטיו מעידים על ניצחונם המובטח של ישראל, שכן אין להעלות על הדעת מציאות קבועה של חיסרון בשם שמים או במלכות הא-להית חס ושלום.

אחרי חינוך אמוני זה, שמצד אחד קבע בנו את קשר האמונה ומצד שני גילה את רשעת האומות, נותרנו זקוקים ללימוד אחד הנצרך כהקדמה לקבלת התורה, והוא: הידיעה כי גם בגויים ישנם טובים וישרים, יראי אלוקים וסרים מרע. ללא הכרה זו לא נוכל למלא את הייעוד הנמשך אלינו ממתן תורה, לרומם את העולם כולו אל מלכות ה'. צורך זה בא על סיפוקו עם פגישתנו את יתרו, נדיב העמים וחסיד אומות העולם בפרק הבא.

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך