תנ"ך על הפרק - תהילים קא - לבקרים אצמית כל רשעי ארץ / הרב חיים בן סניור שליט"א

תנ"ך על הפרק

תהילים קא

668 / 929
היום

הפרק

לְדָוִ֗ד מִ֫זְמ֥וֹר חֶֽסֶד־וּמִשְׁפָּ֥ט אָשִׁ֑ירָה לְךָ֖ יְהוָ֣ה אֲזַמֵּֽרָה׃אַשְׂכִּ֤ילָה ׀ בְּדֶ֬רֶךְ תָּמִ֗ים מָ֭תַי תָּב֣וֹא אֵלָ֑י אֶתְהַלֵּ֥ךְ בְּתָם־לְ֝בָבִ֗י בְּקֶ֣רֶב בֵּיתִֽי׃לֹֽא־אָשִׁ֨ית ׀ לְנֶ֥גֶד עֵינַ֗י דְּֽבַר־בְּלִ֫יָּ֥עַל עֲשֹֽׂה־סֵטִ֥ים שָׂנֵ֑אתִי לֹ֖א יִדְבַּ֣ק בִּֽי׃לֵבָ֣ב עִ֭קֵּשׁ יָס֣וּר מִמֶּ֑נִּי רָ֝֗ע לֹ֣א אֵדָֽע׃מלושנימְלָשְׁנִ֬יבַסֵּ֨תֶר ׀ רֵעֵהוּ֮ אוֹת֪וֹ אַ֫צְמִ֥ית גְּֽבַהּ־עֵ֭ינַיִם וּרְחַ֣ב לֵבָ֑ב אֹ֝ת֗וֹ לֹ֣א אוּכָֽל׃עֵינַ֤י ׀ בְּנֶֽאֶמְנֵי־אֶרֶץ֮ לָשֶׁ֪בֶת עִמָּ֫דִ֥י הֹ֭לֵךְ בְּדֶ֣רֶךְ תָּמִ֑ים ה֝֗וּא יְשָׁרְתֵֽנִי׃לֹֽא־יֵשֵׁ֨ב ׀ בְּקֶ֥רֶב בֵּיתִי֮ עֹשֵׂ֪ה רְמִ֫יָּ֥ה דֹּבֵ֥ר שְׁקָרִ֑ים לֹֽא־יִ֝כּ֗וֹן לְנֶ֣גֶד עֵינָֽי׃לַבְּקָרִ֗ים אַצְמִ֥ית כָּל־רִשְׁעֵי־אָ֑רֶץ לְהַכְרִ֥ית מֵֽעִיר־יְ֝הוָ֗ה כָּל־פֹּ֥עֲלֵי אָֽוֶן׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב חיים בן סניור שליט

לבקרים אצמית כל רשעי ארץ

הפרק נחתם:

לַבְּקָרִ֗ים אַצְמִ֥ית כָּל־רִשְׁעֵי־אָ֑רֶץ לְהַכְרִ֥ית מֵֽעִיר־יְ֝-הוָ֗ה כָּל־פֹּ֥עֲלֵי אָֽוֶן׃
(תהילים קא ח)

הרב יוסף חיים (בן יהוידע חולין) כותב שהשמש מראה על מציאות ה', ומחזקת את האמונה בו, וכדברי הכתוב: "שאו מרום עינים וראו מי ברא אלה"(ישעיהו מ כו). אברהם הכיר את הקב"ה על ידי התבוננות בגלגל חמה וביתר גרמי השמים כדברי הנביא: "מי העיר ממזרח צדק"(ישעיהו מא ב).

הגמרא אומרת: "אלמלא גלגל חמה נשמע קול המונה של רומי"(יומא כ:). רומא מסמלת את הכפירה בקב"ה. מעשי הרומאים מכריזים קבל עם ועדה על כפירתם בה'. גלגל חמה המופיע יום יום מכריז על מציאות ה', ובכך משתק את קולות הכפירה הנשמעים מרומא ותלמידיה.

אור השמש יכול לעורר רגשות אמונה בלב האדם, ואם מתעלמים או מדכאים רגשות אלה, נופלים לתוך הכפירה וממילא נענשים, וכדברי דוד המלך, "לַבְּקָרִ֗ים אַצְמִ֥ית כָּל־רִשְׁעֵי־אָ֑רֶץ", לכן גם אנשי סדום נענשו בשעת זריחת השמש כדברי הכתוב: "השמש יצא על הארץ ולוט בא צוערה וה' המטיר על סדום...". אם הגיע הבוקר וזרחה השמש ובכל זאת לא מתעוררים הרשעים לתשובה ראויים הם לעונש.

  באדיבות הרב, מתוך ספרו 'אמרי ח"ן – בראשית'

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך